середа, 29 квітня 2020 р.

Малюк і Карлсон, який живе на даху

     Мабуть, немає дитини, яка б не знала історію про Карлсона, що живе на даху, створеної славетною шведською письменницею А.Ліндгрен . "Малюк і Карлсон, який живе на даху" - це перша частина трилогії про Карлсона , яка була опублікована в 1955 році. Кумедний чоловічок на ім'я Карлсон так сподобався публіці, що автор склала продовження історії: в 1962 році вийшла друга частина про повернення чоловічка з мотором, в 1968-му - третя і заключна глава, що оповідає про нові пригоди Карлсона і Малюка. В 2020 році книзі - 65 років. «Малюк та Карлсон» — весела  казка про зародження дружби між «чоловіком у повному розквіті років» з пропелером на спині та звичайнісінького хлопчика Малюка, на якого не звертають уваги дорослі. Дивакуватий, самотній веселун, який обожнює солодощі, став справжнім другом дитині, і разом вони гралися, дружили, пустували.

 Пропонуємо вам цікаві факти про цю книгу:
  • Ідею створення «Карлсона, який живе на даху» письменниці підказала донька. Одного разу Астрід почула її розповідь про те, що, коли дівчинка залишається одна, до неї в кімнату через вікно влітає маленький веселий чоловічок, який ховається за картину, якщо входять дорослі. Так на світ з'явився Карлсон - красивий, розумний і в міру вгодований чоловік у самому розквіті сил.
  • На шведському Карлсона звуть Karlsson på taket.
  •  У книгах не згадується імені Карлсона, скрізь він називає себе просто «Карлсон».
                                                                     Джерело: інтернет-ресурси
                       Рекомендуємо літературу,яка є у фондах бібліотеки:
  1. Ліндгрен А. Малий і Карлсон,який живе на даху. - К.:Видавничий дім "Альтернативи",1997.

вівторок, 28 квітня 2020 р.

Вбити пересмішника

  Гарпер Лі (Harper Lee;  Монровіль, Алабама) — американська письменниц, яка народилася 28 квітня 1926 року.
     У 1960 році вона опублікувала роман "Вбити пересмішника", який приніс їй великий успіх і виграв Пуліцерівську літературну премію. Роман розійшовся накладом понад 30 мільйонів примірників.
    Епіграфом до свого роману Лі взяла слова чудового англійського дитячого письменника Ч. Лема: "Юристи, напевне, теж колись були дітьми".
      А ви знаєте,  що…
  • Книга заснована на подіях з  дитинства письменниці, яке та провела в штаті Алабама. "Вбити пересмішника" не автобіографічний роман в повному розумінні цього слова. Його дія відбувається у вигаданому місті Мейкомбе, яке засноване на місті Монровілль, в якому виросла Лі. Як і головний персонаж, Джин Луїза Фінч, Неллі Гарпер Лі була дівчиськом-шибеником за часів, коли від дівчаток очікувалося бути жіночними і слухняними. Брат Джин Луїзи того ж віку, що і брат Неллі, а прізвище у головних героїв теж саме, що і у матері автора. 
  • Персонаж Ділла змальований з друга дитинства Гарпер, письменника Трумена Капоте, який написав "Сніданок у Тіффані". Він жив в сусідньому будинку, вони грали разом і навіть ділили одну друкарську машинку на двох. 
  • Книга, яка прославила автора, стала плодом кропіткої праці. Нелл Гарпер Лі, яка народилася в невеликому провінційному містечку штату Алабама, завжди відчувала в собі талант письменника. Але всерйоз зайнятися літературною діяльністю їй довгий час заважали різні обставини. Вона писала короткі оповідання й есе у вільний від офісної роботи час.
  • Різдвяний подарунок від друзів у вигляді річної відпустки допоміг зосередитися на творчості і створити серію оповідань, в подальшому перероблену в роман.
  • Назва твору символічна, і частково сенс назви розкривається в самій книзі. Аттікус Фінч в розмові з сином називає вбивство маленької пташки пересмішника гріховним вчинком. Птах порівнюється з безневинними людьми, героями твору.
  • Лі думала, що книжка не буде популярною. У 1964 Лі зізналася, що не очікувала успіху книги: "Я не очікувала, що вона взагалі буде продаватися". Але книга мала феноменальний успіх.
  • Ім’я Лі (Nelle) – це ім’я її бабусі написане в зворотньому порядку.
  •  У 2007 році Лі було нагороджено Президентською медаллю Свободи та Національною медаллю мистецтв (2010).

Казки буфетного гнома

     Ірина (Іраїда) Володимирівна Жиленко – українська поетеса, дитяча письменниця, журналіст та мемуарист – народилася 28 квітня 1941 року в Києві. З-під пера І. Жиленко вийшло п'ять збірок для дітей: «Достигають колосочки» (1964), «Вуличка мого дитинства» (1978), «Двічі по два — дорівнює кульбабці» (1983), «Казки буфетного гнома» (1985), «Новорічна історія про двері, яких нема, і про те, як корисно іноді помилятися номером» (1986). Це мудрі й світлі поезії, в яких багато вигадки, світла, де твориться весела, грайлива казка, що вчить добру, людяності, поетичному світосприйняттю. Твори І. Жиленко виходили в перекладі багатьма мовами світу. 
Пропонуємо до читання книгу, з якою після карантину ,ви зможете ознайомитись в нашій бібліотеці - "Казки буфетного гнома", яка вміщує в себе  віршики "Сніг", "Лист до Діда Мороза", "Жар-птиця", "Кіт-Воркіт", "Давайте дружити", "Підкова", "Ягуари", "Гном у буфеті", "Нічна казочка".

   ГНОМ У БУФЕТІ
Ти знаєш, у нашому домі,
в старому буфеті, давно
живе мій добрий знайомий –
старенький буфетний гном.
Він знав ще дідуся хлоп’ям,
а маму — малим дівчатком,
гукав пустунам: «Ай-яй!»,
Слухняним давав шоколадки.
Замкнувши буфет на гачок,
золотить на свята сервізи.
Багріє його ковпачок
за склом серед вазочок різних.
Він любить какао пить,
смоктати м’ятні гостинці.
Так довго і солодко спить
в старій музикальній скриньці.
Навчився він чемних манер
в одної маркізи з фарфору.
Сказала маркіза: — Тепер
дружити із вами не сором.
Ви просто — франтом, хоча
втягніть у петлицю троянду.
І прошу до мене на чай
Разом з цвіркуном-музикантом;
Століття, і друге, і третє, —
прислухайся! — чуєш? – завжди
клопочеться гном у буфеті,
бормоче, зітха, шарудить.
І тупа, і плямка в куточку,
і дзвонить в буфетні шибки.
І в довгі засніжені ночі
нашіптує дітям казки.
      Ірина Жиленко

Відкрий для себе Україну

          Подорож — це завжди відкриття. Подорожуючи, ми відкриваємо для себе світ, а світові - себе.  Окрім знайомих всім місць відпочинку та екскурсій є багато куточків, які маловідомі, але не менш цікаві та захоплюючі! Україна - це країна з багатою історією, тож не дивним є розмаїття як природних, так і рукотворних пам’яток: високі гори і просторі степи, затишні містечка і гучні мегаполіси, суворі твердині і розкішні палаци. Україна - край, де пам’яток стільки, що вистачить не на один рік мандрівок.
                 Пропонуємо вам відкривати для себе Україну з книгами:
     "500 ЧАРІВНИХ КУТОЧКІВ УКРАЇНИ, ЯКІ ВАРТО ВІДВІДАТИ" В книзі  вміщено інформацію про видатні археологічні пам'ятки та печерні міста, замки й фортеці, садиби та палаци, національні парки та біосферні заповідники України.Подано історичну довідку майже про кожний куточок та відомості щодо походження назви.
        "УКРАЇНА : КРАЩІ З 500 КУТОЧКІВ.ЯУІ ТРЕБА ВІДВІДАТИ"книга,яка запрошує вас вирушити у віртуальну подорож заповідним світом, помилуватися буянням барв, зануритись у синеву річок і морок таємничих печер. Від усієї цієї краси навіть у завзятого мандрівника перехопить подих.
                       Тож давайте пізнавати нашу Україну — вона прекрасна! 
                            Рекомендуємо літературу, яка є у фондах бібліотеки:
  1. 500 чарівних куточків України,які варто відвідати .- Х.: Книжковий Клуб "Кдуб Сімейного Дозвілля",2007. - 417 с.
  2. Україна : кращі з 500 куточків, які треба відвідати : велика ілюстрована енциклопедія / Тетяна Жабська [та ін.]. - Х. : Ранок : Веста, 2009. – 245 с. 

понеділок, 27 квітня 2020 р.

Чарівні куточки України

       Україна — це країна тисячі мальовничих та загадкових куточків, які можна знайти всюди. Багато з них мають свою історію та загадки. Завдяки книгам, представленим на виставці, ви зможете вирушити у віртуальну мандрівку заповідним світом; зануритись у синяву річок і морок таємничих печер; помилуватися буянням барв;  відвідати мальовничі міста України; насолодитися архітектурою нашої країни; дізнатися  історію середньовічних замків; наблизитися до величі святих храмів; познайомитися з величними давньогрецькими містами, місцями козацької слави та інших славетних подій, які впливали на долю нашої країни..
Рекомендуємо літературу, яка є у фондах бібліотеки:
  1. Волинь: енциклопедія,казка, гра. -К.:Гамазин,2016. - 64 с.
  2. Галичина:енциклопедія,казка, гра. -К.:Гамазин,2016. - 64 с.
  3. Полісся:енциклопедія,казка, гра. -К.:Гамазин,2016. - 64 с.
  4. Сердюк О. Найцікавіші місця України. - Х.: "ТОРСІНГ ПЛЮС",2008. -95 с.
  5. Третяк А. Допитливій малечі про цікаві речи.Подорож по Україні. - К.: Журнал "Радуга",2016.- 240 с.

субота, 25 квітня 2020 р.

Закоханий у мандри

    Хто з нас у дитинстві не мріяв про захопливі пригоди та мандрівки далекими незвіданими краями? Сільський хлопчина Микола Трублаєвський, який став відомим під псевдонімом Трублаїні, певно, не був винятком із загалу і, зачитуючись творами Жуля Верна та Джека Лондона, зіставляв себе з героями їх книг. А трохи підрісши, взявся втілювати свої мрії, і не зчувся, як сам став особистістю, життя якої гідне сюжету не одного пригодницького роману. На щастя, цей “романтик у словах і діях” (так часто називають Трублаїні) виявився талановитим письменником, на сторінках численних творів якого до сих пір живуть враження, отримані ним протягом короткого, але яскравого життя.
     25 квітня 1907 року народився Микола Петрович Трублаїні – людина славної долі і непересічного таланту, журналіст, письменник, педагог, невтомний мандрівник та романтик. Яскраві враження від численних мандрів Микола  описав у циклі оповідань
 1934-1935 років, які присвятив далекій півночі. Саме з них він і визначив остаточно головне покликання свого життя – писати для дітей.Прототипами для його персонажів стали реальні люди. Крім того у своїх книгах Микола Петрович змальовував побут та звичаї корінних жителів північного краю. Багато героїв оповідань та повістей письменника – підлітки, але є і багато оповідань для дошкільнят і дітей молодшого шкільного віку. Наприклад,  “Крила рожевої чайки”, “Мандри Закомарика”, “Про дівчинку Наталочку та сріблясту рибку” тощо.
           Пропонуємо вам книги, які чекають на вас у бібліотеці піся закінчення карантину.
                                         Джерело :https://vsiknygy.net.ua/review/869/

четвер, 23 квітня 2020 р.

Паперовий скарб

"Книжка є альфа й омега будь-яких знань, початок початків кожної науки"    
                                                      С.Цвейг
   23 квітня Всесвітній день книги та авторського права, яке відзначають у 190 країнах світу. Це свято насамперед для авторів, видавців, бібліотекарів, вчителів й усіх тих, хто причетний до книжної справи. Вперше його відсвяткували в 1996 році в Каталонїї, що в Іспанії, де вже понад 80 років існує чудова традиція у День Святого Георга, дарували троянди і книги тим, кого любиш.  Однією з причин для вибору саме цієї дати послужило те, що багато відомих письменників народились або померли саме 23 квітня.  
   Гарна книга- це ковток води для спраглого, це друг і порадник. З її героями можна помандрувати у різні кінці світу, побувати у минулому та майбутньому,  навчитися розрізняти добро і зло, можна запобігати помилкам, а можна й просто насолоджуватися словом, яке дуже часто лікує душу людини.  Пропонуємо вам цікаві факти про книги та читання:
  • У минулі часи книги розташовувалися на полиці по-іншому: корінцем до стіни.
  • Китайський енциклопедичний словник нараховує 5113 тома.
  • Найбільша у світі книга була написана у 1832 році у Лондоні. Вона називається «Пантеон англійських героїв», її довжина – 5,7 метрів. Розмір літер цієї книжки становить 15 см.
  • Найменшою книгою в світі є «Кобзар», яка створена українським майстром М. Сядристим. У книжці 12 сторінок і на кожній по 8 віршованих рядків. Сторінки настільки тонкі, що перегортати їх можна лише кінчиком загостреної волосини. Зшита книжка павутиною, а обкладинка зроблена з пелюстки безсмертника. Через мікроскоп можна прочитати його поезії.
  • Найважчою у світі книгою вважається географічний атлас, що зберігається в Британському музеї в Лондоні. Він має у висоту більше одного метра і важить 320 кг.
  • Найтовстіша у світі книга - англійський словник, що має 8600 сторінок.
  • Найдовше речення у світі було написане Віктором Гюго у романі«Знедолені»і складалось з 823 слів.
Рекомендуємо вам книгу  Порхун І." 27 причин читати книгу " в якій розповідається, чому читання й на сьогодні є популярним заняттям, розкрито таємниці привернення уваги школярів до мистецтва прочитання текстів. 
                             Рекомендуємо літературу,яка є у фондах бібліотеки:
  1. Порхун І. 27 причин читати книгу / І. Порхун. – Київ : Агентство по розповсюдженню друку, 2016. – 86 с. 

середа, 22 квітня 2020 р.

Земля моя – планета чарівна


   22 квітня відзначається Всесвітній день Матері-Землі – найбільше міжнародне екологічне свято! День Землі – це символ єдності, усвідомлення, що тільки об'єднаними зусиллями людство може боротися з глобальними екологічними та існуючими соціальними проблемами.Засновник цього дня – відомий американський громадський діяч Джон Мортон. Він розгорнув кампанію з висаджування дерев і чагарників у 1840-х роках, щоб розвивати в людях дбайливе ставлення до навколишнього середовища.
      Ні для кого не секрет, що Земля – це  колиска людства. Вона носить на собі океани, хмари, джерела, пускає в небеса птахів, вбирає в себе всі сніги й дощі, дає всьому життя. Наше спільне щастя – жити на планеті Земля, у цьому дивосвіті природи. Її краса не може не бентежити душу. Напевно зараз ні для кого не секрет, що наша планета знаходиться на порозі екологічної катастрофи,  Сьогодні вже мова йде не про те, щоб змінити життя, а щоб його врятуватиадже, як сказав П.І. Чайковський: «Природу потрібно берегти, як ми бережем саме життя». Ми вже звикли до висловів «екологічна небезпека», «екологічна катастрофа», але, чи знаєте ви, що вони означають?  Екологі́чна проблема — це зміна природного середовища, що веде до порушення структури і функціонування природних систем і призводить до негативних соціальних, економічних та інших  наслідків.

     В цей день кожен житель планети може внести свій маленький вклад у справу захисту та відновлення довкілля: очистити від сміття берег улюбленої річки, посадити дерево, хоча б на один день відмовитись від користуванням автотранспортом. 
    Радійте природі! Любіть ви природу! Хай квітне Земля від роду до роду!

               Рекомендуємо літературу, яка є у фондах нашої бібілотеки:
  1. Ленц Н. 1000 таємниць планети Земля. - К.: "Школа",2002.- 216 с.
  2. Пеллант К. Надра Землі. -К.: Країна Мрій, 2007. - 48 с. 
  3. Сиротенко А. Моя планета - Земля. - Х.:Веста,Видавництво "Ранок",2006. -128 с.
  4. Таємниці природи: дит.енцикл. -К.: Школа,2003. - 416 с.
  5. Твоя планета Земля: Кн. для читання про природу для мол. школярів.- К.: Інтерпрес ЛТД,1998.- 352 с.
  6. Чанцелор Д. Планета Земля. - К.: Країна Мрій, 2006. - 49 с. 
  7. Червона книга України. Вони чекають на вашу допомогу. -Х.: Торсінг плюс, 2008. - 384 с.

Обіймемо Землю красою та любов'ю

вівторок, 21 квітня 2020 р.

Обіймемо Землю красою та любов'ю

      Планета Земля – наш дім, прекрасний і неповторний. Нам необхідно піклуватися про нього, дбайливо оберігати, поводити себе,як порядні господарі. Отруюючи і знищуючи природу, людство, в першу чергу, знищує себе. Радійте природі! Любіть ви природу! Хай квітне Земля від роду до роду!
     Пропонуємо вам шаблони до майстер-класу та  розмальовки до Дня землі.

Роздільний збір сміття: навіщо це потрібно

        Третя субота квітня – Всеукраїнський День довкілля. На сьогодні українці продукують щороку близько 12 млн тонн твеердих побутових відходів.Без належної утилізації всі ці відходи, якщо їх скласти в одну велику купу, були б вищими за Еверест (8,84 км). Тому так важливо вчасно утилізувати побутові відходи.
      До одної з основних проблем сучасної екології належить не правильна утилізація відходів. Власне кажучи, однією з головних причин небезпеки є тривалий період розкладання відходів, яке у більшості випадків супроводжується виділенням токсичних речовин. Приміром, звичайні тонкі поліетиленові пакети, в які так люблять все загортати продавці, розкладаються 100-200 років. Компанію їм складають пластикові пляшки і ємності. А ось маленький фільтр недбало викинутого сигаретного недопалка буде повільно здавати свої позиції, розкладаючись більше 3 років. Крім цього, дуже актуальною є проблема забрудненням сміттям великих та малих водоймів. Напевно кожен з нас, гуляючи берегом річки чи моря, зустрічав на своєму шляху багато сміття, такого як пусті пляшки та недопалки. Так, яким би неймовірним це не здавалося, кожної години у моря викидається близько 675 тон сміття, і такі «сміттєві острови» можуть пропливати Світовим океаном тисячі кілометрів. На жаль, серед відходів чи не найбільше пластику, який майже не розкладається. Зараз цю проблему намагаються вирішувати, відправляючи пластикові тари на переробку, проте за кожним «невинним»  викидуванням пляшки у водойму прослідкувати надзвичайно важко, і з  кожним днем, місяцем, роком загальний рівень забруднення води на Землі значно зростає . Та
несподівано для усього світу на допомогу екологам прийшли…мікроби. 
       За рахунок попереднього сортування вторсировини
зменшується локальний негативний вплив на екологію;
знижується навантаження на звалища й полігони для утилізації сміття;
підвищується частка повторно використовуваних матеріалів;
скорочуються витрати на вивіз вторсировини та відходів (більш ніж на 50%).Суть процесу роздільного збору сміття полягає в тому, аби цінні речовини, які можуть бути перероблені, не ставали сміттям і не потрапляли на звалища. Адже в кожному мішку із непотребом, який ми несемо до контейнера, є чимало речей, які б ще могли послугувати людям.
    Так, скляну пляшку можна переплавити, і додати до гарячої маси, з якої роблять інше скло, і вона знов стане пляшкою. Алюмінієва банка легко переплавляється, і може стати такою самою банкою – а може в якості злитку алюмінію потрапити на великий завод, де з нього відливають навіть літаки. Зі старих газет, журналів, зошитів чи книжок, тобто, макулатури, отримують новий картон та папір. Водночас відпадає потреба зайвий раз рубати дерева – бо ж саме з них виготовляється паперова продукція.
                     А ви сортуєте сміття?

      Джерело:інтернет-ресурси                                                             
                                                                 
                                    Фотографії з бібліотечного архіву.
        Рекомендуємо літературу, яка є у                               фондах бібліотеки:
  1. Амінов В. Казка про те,як козаки Київ-град рятували. - М. : ТОВ. "Домінант", 2016.
  2. Ткачук Г. Книжка про сміття. - Л.: Видавництво Старого Лева, 2019, - 132 с.